Follow us on Facebook Flickr RSS feed

Světový šampionát kategorie Advanced zakončen – reprezentanti ČR poctivě zabojovali

FAI WAAC 2012_Reprezentační Extra 330LC & Extra 330LX (c) Radim Kurka

10th FAI World Advanced Aerobatic Championship v Nyiregyhaza (Maďarsko), byl 4.8.2012 slavnostně zakončen.

Vítězem se stal ruský pilot Anton Berkutov na SU-31M, následovaný francouzským pilotem Simonem De La Bretechem na stroji CAP 232, bronzovou příčku obsadil jeho reprezentační kolega Romain Fhal na stejném stroji.

Zajímavostí byla jistě účast Nikolaje Timofejeva (SU 26M), který létal v barvách své nové domoviny (USA) a zakončil na celkovém sedmém místě. Startovní pole oživil rovněž japonský pilot a dlouholetý účastník Red Bull Air Race, Yoshihide Muroya na Edge 540, který vylétal třináctou pozici.

Českou republiku ve startovním poli 80 pilotů ze 14 zemí zastupovali:
Petr Kouřil / Extra 330LC – zakončil celkově na 55. pozici
Radim Kurka / Extra 330LX – zakončil celkově na 78. pozici
Michael Zeltkevič / Sukhoi 26 – zakončil celkově na 65. pozici

Stanislav Bazjík, šéftrenér reprezentace, se k proběhnuvšímu šampionátu vyjádřil následovně:
„Z mého pohledu trenéra reprezentace, a z pohledu těchto mladých závodníků R. Kurky a P.Kouřila, šlo především o získání zkušeností z velké mezinárodní soutěže. Piloty jsem tento rok trénoval společně se zkušený matadorem Martinem Veckem, který nejenže vedl tři tréninkové kempy, ale rovněž se s našimi reprezentanty účastnil samotných závodů v Maďarsku, kde kromě trenérského dohledu zvládnul rovněž roli warm-up pilota. Za toto nasazení mu patří upřímný, velký dík.  Třetího našeho zástupce ve startovním poli, M.Zeltkeviče, trénuje Nikolaj Timofejev v USA, ale protože je Čech, nastupil v barvách naší země. Cesta k výsledkům „na bedně“ je dlouhá a jak je vidět z výsledků, tak přední pozice obsadili závodníci, kteří létají defacto kategorii Unlimited. První Anton Berkutov, který  vyhrál i celkově, byl například v loňském roce warm-up pilot na MS Unlimited v Itálii a jeho projev na obloze byl jednoznačně na úrovni nejlepších z Rusů. Protože ale ruský tým v Unlimited kategorii „plno“, tak dostal od strany a vlády úkol létat v Advanced kategorii. Prostě za ródinu, ale jinak ani nejde dělat výsledky. U nás, protože si každý platí přípravu sám, nemohu někomu jen tak něco nařídit…“

Celkové výsledky 10th FAI World Advanced Aerobatic Championship naleznete ZDE

Závěrem se sluší poděkovat našim zástupcům za vzornou přípravu a reprezentaci ČR!

Foto – momentky (Radim Kurka)

 

Související články