Follow us on Facebook Flickr RSS feed

RBAR #1/2014 – Abu Dhabi / česká stopa mezi pylony

Red Bull Air Race 2014 Calendar

Red Bull Air Race 2014 Calendar © Red Bull GmbH

Red Bull Air Race World Championship 2014 , který po třech létech čekání odstartoval svým letošním prvním závodem 28.2.2014 v Abu Dhabi, zavdal ihned impuls k dvojí radosti (možná nejen) v českém táboře fanoušků této prestižní a mediálním pokrytím jistě nejznámější akrobaticko-závodní soutěže světa.

RBAR Airport/Abu Dhabi © Red Bull GmbH

Ve třídě Master Class závodí na zbrusu novém stroji Edge 540 V3 (N513AG) reprezentant kategorie Unlimited Martin Šonka.
Ve třídě Challenger Class má ČR své další zastoupení v podobě reprezentanta kategorie Unlimited Petra Kopfsteina, který osedlává – a s ostatními piloty této třídy též sdílí – promotérem poskytnuté letouny Extra 330LX, které jsou pro závody RBAR dostupné ve třech kusech.

Challenger Class – Petr Kopfstein / 4.místo; 4 body

Petr Kopfstein/Abu Dhabi © Red Bull GmbH

Petr Kopfstein dokázal, při své premiéře mezi vzdušnými bránami pod horkým arabským sluncem, že nebyl vybrán mezi osm pilotů této kategorie náhodou a obsadil v pátečním závodě (28.2.) velmi slušnou čtvrtou pozici s výsledným časem 1:03.778. Vezmeme-li v potaz tu skutečnost, že během kvalifikace a samotného závodu piloti této kategorie střídají tři letouny Extra 330LX, v různém režimu doplnění paliva, atd., jedná se o velmi slušný úvod do sezony – další závod Petr, v souladu s regulemi RBAR, absolvuje ve třetím zastavení v Malaysii.

Master Class

– Martin Šonka / 7.místo; 2 body

Martin Šonka/Abu Dhabi © Red Bull GmbH

Martin Šonka navázal v Abu Dhabi na svoji premiéru z roku 2010 a opět předvedl vynikající práci s letounem. Bylo znát, že „na míru“ postavený nový Edge 540 V3 bude Martinovi „sedět“, byť seznamování ještě pokračuje. Martin do sobotního hlavního závodu (1.3.) vstupoval z páteční kvalifkace (28.2.) na velmi slušné 6.pozici ve startovním poli 12.top pilotů třídy „Master Class“ a dokázal si vylétat účast mezi „Super 8“ a zanechat za sebou takové veterány jako N.Ivanoffa, P.Besenyeiho, Y.Muroyau a též smolaře dne M.Gouliana, který nenastartoval letoun. Martin obsadil v prvním závodě 7. místo a získal dva body. Na další Martinův výkon mezi pylony se můžete těšit již na druhé zastávce RBAR v chorvatské Rovinji.

Související články