Follow us on Facebook Flickr RSS feed

26th FAI World Aerobatic Championships-Stanislav Bajzik exkluzivně-část 2

M.Šonka (c) WAC 2011

Šéf české reprezentace Stano Bajzik, přináší další informace z místa konání 26.MS v letecké akrobacii, kategorie Unlimited.

Dne 2.9.2011 se dolétal „program Q“ , tzv. kvalifikační program, který je nutno zalétat nad 60% možných dosažitelných bodů a který se nezapočítává do celkových výsledků v případě, že například z důvodu špatného počasí se již neodlétá nic jiného než volné sestavy označené jako „ program 1“.
V případě, že pilot nedosáhl v „ Q programu“ na 60 % možných bodů a to samé se mu stane také v „programu 1“, může se rozloučit s další účasti v programech „2“ a „3, což jsou tajné sestavy, které skutečně rozhodnou o těch, co si medaile zaslouží.
Takže, při pohledu na výsledky: http://www.civa-results.com/2011/WAC11/indexpage.htm, můžeme být spokojeni, protože všichni „naši“ mohou bez starosti zasáhnout do dalších bojů.

Hned po ukončení „ Q programu“, pochopitelně v souladu s předpisem pro organizaci Mistrovství světa v letecké akrobacii, začal „program 1“ – volné sestavy.
Dne 2.9. 2011 ji stihnul ještě odlétat Jan Rozlivka, který začal jako první a vynechal dvě figury a ještě přerušil, aby správně zahájil. To ho odsunulo na konec výsledkové listiny, ale nic mu nebrání, aby pokračoval v dalších sestavách, protože získal více než předepsaných 60 % v „programu Q“.
Všichni naší piloti dolétali volné sestavy dnes 3.9.2011 v dopoledních hodinách. Dá se říci, že předvedli standart na který jsem zvyklý z tréninku a již se těší na „program 2“ – první volnou tajnou sestavu, která rozhodně udělá zásadní změny ve výsledkové listině. Z našich pilotů si zatím nejlépe průběžně stojí Petr Kopfstein.

Asi se zeptáte, co to je volná tajná? Tajná proto, že se nemůže trénovat a je sestavena z figur, které mohou navrhnout týmy podle pořadí které se losuje. Volná proto, že každý tým si může za pomoci maximálně čtyř spojovacích figur, vylosované figury pospojovat a předložit Jury jako návrh. Jury, pokud návrh schválí (hlavním měřítkem je bezpečnost provedení), tento návrh publikuje a pak si jednotliví piloti vyberou klidně sestavu jiného týmu tak, aby vyhovovala nejvíc naturelu pilota a výkonům letadla.
Naši piloti se dlouho rozhodovali mezi naším návrhem, návrhy týmu Ruska a Francie, které se nám jevily jako nejinteligentnější z předložených a po dlouhém přemýšlení si všichni naši závodníci vybrali návrh Ruska.

Co zatím ukazuje naše účast na MS v Unlimited? Stačí si otevřít oficiální stránky organizátora soutěže www.wac2011.it , podívat se na státy, které se MS účastní, podívat se na počet zúčastněných pilotů z jednotlivých zemí a historii jednotlivých pilotů. Při tomto srovnání zjistíme, že máme relativně mladý tým s minimem mezinárodních zkušeností.

Všichni naši piloti však chápou, že k tomu, aby se naučili létat skutečně přesně na úrovni kategorie Unlimited, je potřeba obrovské množství práce.
Soutěžní leteckou akrobacii chápou jako životní styl a drobný neúspěch neberou jako porážku, ale jako výzvu. To je velký příslib do budoucna.
Již se těším na tajné sestavy. Držte nám palce

S pozdravem z místa konání MS, Stanislav Bajzik – trenér reprezentace ČR v letecké akrobacii

Výsledky sledujte ZDE
Foto a videogalerie ZDE

Související články