Follow us on Facebook Flickr RSS feed

26th FAI World Aerobatic Championships – Stanislav Bajzik exkluzivně-část 1.

P.Kopfstein (c) WAC 2011

Šéf české reprezentace Stano Bajzik, přináší první informace z místa konání 26.MS v letecké akrobacii, kategorie Unlimited.

Dne 31.8.2011, po ukončení tréninkových letů, proběhlo na náměstí města Foligno slavnostní zahájení soutěže. Zahájení to bylo skutečně velkolepé a za účasti všech důležitých představitelů, jak města a regionu, tak představitelů FAI CIVA a pochopitelně závodníků, organizátorů a diváků, které přilákal i doprovodný kulturní program.
Z velkoleposti a průběhu zahajovacího ceremoniálu bylo vidět, že organizátor soutěže – Aeroklub Foligno skutečně neponechal nic náhodě a vedení města Foligno a regionu Umbria pochopili důležitost akce pro svoji propagaci.

Dne 1.9.2011, ihned po briefingu, začala soutěž nejlepších akrobatických pilotů v nejtěžší akrobatické kategorii „Unlimited“ povinnou sestavou. Náročnost sestav v této kategorii vyžaduje skutečně profesionální přípravu a právě povinná sestava dle pravidel umožní vyloučit piloty, kteří nejsou dokonale připraveni. Z pohledu na startovní pole jsou favorité Francouzi, kteří jsou připravování v rámci armády (obdoba české „Dukly“). Pochopitelně ani Rusové nechtějí hrát druhé housle a i jejich piloti jsou stále zaměstnanci „DOSAFU“ (obdoba někdejšího Svazarmu v ČSSR).
Národní hrdost pilotů USA určitě nenechá profesionály Francie a Ruska v klidu. Sousední Němci budou chtít rovněž ukázat sílu svého leteckého průmyslu (80 % soutěžních letadel je německé produkce).

Věřím, že i naši „amatéři“ se budou chtít předvést v co nejlepším světle a že ukážeme světu, že i přes nezájem našeho státu o letecký průmysl a o letecké sporty, držíme se světem krok.

S pozdravem z místa konání MS, Stanislav Bajzik – trenér reprezentace ČR v letecké akrobacii

Výsledky sledujte ZDE
Foto a videogalerie ZDE

Související články