Follow us on Facebook Flickr RSS feed

26th FAI World Aerobatic Championships – Stanislav Bajzik exkluzivně-část 4.

 

WAC 2011 (c) WAC 2011

Šéf české reprezentace Stano Bajzik, přináší další informace z místa konání 26.MS v letecké akrobacii, kategorie Unlimited.

V pátek 9.9.2011 se dolétal program č.3, druhá tajná sestava. Sestava byla jednodušší než předešlá tajná sestava, ale přesto i piloti z první desítky udělali chyby a tím výsledkovou listinu výrazně pozměnili. Bez zaváhání létali první tři piloti podle výsledků z předešlých sestav.
Z našich pilotů nejlépe tuto tajnou sestavu odlétal Martin Šonka a i přes chybičky, které zřejmě způsobily upadlá sluchátka, skončil v této sestavě na slušném 7. místě.
V celkovém hodnocení, včetně žen, tedy: M.Šonka 11.místo, M.Hyka 20.místo, P.Kopstein 28.místo, J.Adamec 32.místo a J.Rozlivka 36.místo.
Mistrem světa se stal M.Mamistov, druhé místo patří  O.Masurel a třetí příčku obsadil O.Shpolyanskiy.
Nezklamala Světlana Kapanina,  celkově skončila čtvrtá a v soutěži žen se tudíž, jako nejlépe umístěná žena pilotka, stala mistryní světa žen.

Počasí a atmosféra soutěže dopomohly k odlétání všech programů, což se od roku 2006 nepodařilo.
Detailní výsledky naleznete ZDE

Co dodat na závěr?
Dokonale zorganizované mistrovství v nádherném prostředí „Umbrie“ (část střední Itálie), stabilní počasí. To vše  pomohlo k dobré sportovní atmosféře, k hodnotným sportovním výsledkům. Obecně se dá říci, že soutěže by se měly pořádat v místech, kde se dá předpokládat skutečně stabilní počasí a kde organizátor dokáže zařídit podporu regionu tak, aby soutěž měla úroveň, kterou závodníci a návštěvníci, vzhledem k náročnosti sportu, očekávají.
Organizátor soutěže „Aeroklub Foligno“ a italský aeroklub se nemají rozhodně za co stydět.

Výsledky naši reprezentace se dají podat různým způsobem.
Soutěže se účastnilo 47 závodníků ze 14 zemí.  Nejvíce pilotů – 9, postavilo na start Rusko a Francie. Česká republika postavila na start 5 pilotů. V soutěži družstev ČR skončila na 4.místě za Ruskem, Francií a USA. Nechali jsme za sebou akrobatické velmoci jako Německo a Anglii.
Jako jediná postkomunistická krajina, kromě Ruska, jsme postavili kompletní tým.

Zdá se Vám tedy z tohoto úhlu pohledu umístění našich pilotů a tím i obraz úrovně akrobacie v ČR, jako světový propadák? Bohužel, toto ale nestačí a medaili jsme zatím nezískali.

Důležitá je ovšem skutečnost, že tento náš tým má energii a chuť trénovat, trénovat společně, trénovat tak, abychom v budoucnu, i přes amatérské podmínky které máme, zasáhli do bojů o medaile.

Právě tento náš tým v kategorii Unlimited, by měl být příkladem pro mnohé mladé akrobaty, kteří kolikrát naslouchají radám tzv. „odborníků“, trénují někde za bukem a myslí si, že s tím, že se dokáží někde „předvádět“, budou mistři světa.

V sobotu 10. 9. 2011 se ještě létá tzv. Freestyle. Z našich závodníků poletí Martin Šonka.

Děkujeme všem, kteří nám fandili a sice nerad mluvím za závodníky, ale tak jak je znám, v budoucnu Vás, naše fandy, jistě nezklamou.

S pozdravem z místa konání MS, Stanislav Bajzik – trenér reprezentace ČR v letecké akrobacii.

Výsledky sledujte ZDE
Foto a video – galerie ZDE

Související články