Follow us on Facebook Flickr RSS feed

(Nejen) 18.Mistrovství Evropy v letecké akrobacii | kategorie Unlimited | – pohledem šéftrenéra Stanislava Bajzíka

(c) 18th FAI European Aerobatic Championship Dubnica

18.Mistrovství Evropy v letecké akrobacii, kategorie Unlimited, které hostilo, již z předchozího podniku dobře známé, letiště v Dubnici nad Váhom, bedlivě sledoval Stanislav Bajzík, šéftrenér reprezentace v letecké akrobacii a současně též člen jury zmíněného mistrovství.

Zde přinášíme jeho postřehy a shrnutí šampionátu.
Co nového toto mistrovství přineslo, jaké jsou nové tendence v akrobacii,  kam se akrobacie ubírá, a co reprezentace ČR v letecké akrobacii?
Letecká akrobacie na letounech v kategorii Unlimited se dá považovat jednoznačně za královnu letecké akrobacie. Tato kategorie je po stránce pilotáže skutečně nejnáročnější,  příprava spotřebuje 50 až 80 letových hodin tréninku pod dohledem trenéra a tomu odpovídají i finance, které musí pilot do přípravy investovat. Jen pro hrubou představu, částka na přípravu při dnešních cenách benzínu, za předpokladu, že pilot má vhodný letoun k dispozici, vychází na 750 000 až 1 000 000 CZK. Je to vrcholový sport, stejně jako lední hokej, fotbal a mnoho jiných sportů jen s tím (zásadním) rozdílem, že návratnost investic do tohoto sportu je téměř nulová.
Vzhledem k těmto skutečnostem, je pohled na startovní pole reálným odrazem skutečnosti, kolik pilotů v Evropě si takto finančně nákladnou zábavu, která ještě vyžaduje přístup reálného vrcholového sportovce se všemi atributy včetně fyzické a psychické přípravy, může dovolit.
Na startovní listině bylo 9 závodníků z Ruska, 6 závodníků z Francie, kde je přece jen výraznější podpora státu, dále dva mimoevropští závodníci, kteří startovali mimo soutěž a zbývá 17 závodníku na 8 Evropských zemí, tedy celkem 34 závodníků v klasické soutěži.
Právě pro náročnost kategorie Unlimited se velká část pilotů přesunula do kategorie Advanced, která je po stránce pilotáže jednodušší – nejsou tlačené kopané výkruty, kopané výkruty na vertikále atd. Jak je vidět, akrobacie odráží naplno dnešní dobu, kdy dnešní populace chce vyzkoušet vše. Zažít adrenalin, ale věnovat tomu minimum času a energie.

V této situaci chce navíc akrobatická komise CIVA, pod FAI, vyhlásit MS v kategorii Intermediate  – voln ěpřeloženo „prý, aby se přitáhlo k akrobacii více pilotů“. Já osobně to považuji za degradaci titulu „Mistr světa v letecké akrobacii“.

Ale vraťme se k samotnému ME. Organizace na 100 %, dobré počasí, kvalitní rozhodčí, fantastické výkony pilotů, nejnovější technika. Trochu tato věta vypadá jako z reklamy, ale je to téměř pravda. Je vidět pouze pokles výkonnosti u ruských pilotů, kterým zřejmě chybí peníze a technika na přípravu. Jejich přemotorované SU-26 přece jen trpí větším množstvím poruch a je jen otázka času, kdy je budou muset nahradit novou technikou. Představa, že vítězná země z druhé světové války bude nucena koupit si německé Extry nebo Extreemy asi nebude z pohledu ruských „vlastenců“ úplně v pořádku. Ukazuje ale naplno rozpad ruského leteckého průmyslu.

A co reprezentace ČR v letecké akrobacii? Z reprezentačního družstva ve složení Adamec, Červenka, Hyka, Kopfstein a Šonka se ME účastnil celé soutěže pouze Marek Hyka, Martin Šonka potom jen soutěže Free Style. Důvodem neúčasti ostatních reprezentantů na celé soutěži, nebo účasti Martina Šonky toliko v základní soutěži jsou vážné pracovní, rodinné, zdravotní, nebo služební důvody. Takže i  přesto, že místo konání soutěže je takzvaně „na dohled“ z LAC ČR a naším výkonnostním cílem na začátku roku bylo získat medaili ve družstvech, jsme rádi, že jsme mohli sledovat alespoň výkon Marka Hyky.

Zhodnocení ME
V klasické soutěži zvítězil Michail Mamistov po skutečně „profesorském výkonu“, následovaný Françoisem Levotem a bronzem uzavřel medailové pozice Olivier Masurel.
Soutěž Free Style se hodnotí mimo celkové výsledky ME, to jest samostatně. Soutěž vyhrál Richard Cooper, náš závodník Martin Šonka, který si odskočil na tuto soutěž ze Švédska, kde se poctivě školí na létaní s „trochu“ jiným speciálem Gripen, skončil na 6.místě mezi závodníky z Evropy.  Marek Hyka, který absolvoval celou soutěž a zakončil v povinné sestavě na 11. místě a na 8. místě ve volné sestavě,  je tento výsledek u závodníka,  který reálně závodí v kategorii Unlimited pouze druhý rok jasným příkladem jeho skutečně profesionálního přístupu k tréninku a soutěžení.

Já osobně, i se svým asistentem Tomášem Kořínkem, jsem byl zklamán úrovní létání Free Style, kde skutečně možnosti letadla dokázala využít pouze 1/3 závodníků a ostatní létali systémem: naberu rychlost, postavím vertikálu, roztočím ve výkrutu, přejdu do talířku a s následným přechodem do klesání, kde letoun roztočím do ploché vývrtky, nebo sérií kopaných výkrutů, a toto opakuji víckrát za sebou. Trénink Free Style vyžaduje samostatný trénink a nedá se srovnávat s vystoupením na lokálním leteckém dni.

Dle mého pohledu dokázal naplno využít technické a aerodynamické schpnosti letounu Philip Steinbach (sám se podílel na konstrukci a vývoji letounu na kterém létal). Pravidla pro hodnocení Free Style jsou však částečně o individuálních pocitech rozhodčích a proto skončil až na 5. místě.

Závěr
To, že naše akrobacie, kde statisticky podle počtu závodníků z jiných zemí s ohledem na počet obyvatel daných zemí a výši státní podpory máme nárok tak na jednoho závodníka, máme přece jen závodníků více. V rámci zdokonalení přípravy na soutěže připravujeme středoevropskou soutěž před soutěží MS nebo ME v této kategorii, další tréninkové tábory. Již teď připravujeme logistiku účasti na MS v akrobacii na letounech kategorie Unlimited, která se uskuteční příští rok v USA.

Pomluvy, které kolikrát o nás šíří nepřející škarohlídové, kteří nechápou rozdíl mezi vrcholovým sportem a základním výcvikem v akrobacii, nám naši činnost neznechutí. Věřím, že stále se v zahraničí schovávajícící Pavel Mácha (samozvaný odborník na vše, včetně akrobacie), přestože více než základní výcvik v akrobacii nezvládnul, není zcela spokojen s tím, že i přes jeho snahu očernit mojí osobu psaním lživých dopisů funkcionářům CIVA a FAI, nezařídil moje odvolání ze soutěže. Dalšími dopisy na funkcionáře CIVA a FAI, navíc pod různými jmény, se stále víc a víc kompromituje.

Výsledky | Oficiální stránka šampionátu | Marek Hyka | Martin Šonka | Repretým

Související články